I’m a pedalbasıcı in New York

Efendim New York’a geleli 10 gün oldu ve bu şehirde bisikletle ulaşım konusunda bir takım tecrübelerim oldu. İşe bisikletle gitmeye başladım, çünkü olması gereken de bu.

2014-06-20 19.54.50

Öncelikle sizi ev arkadaşım Uğur’un bana ödünç verdiği bisikletle tanıştırayım. Kendisine burdan teşekkürlerimi ileteyim.

Burası dümdüz bir şehir olduğundan insanlar hafif, vitessiz ya da az vitesli bisikletler kullanıyor. Ben Manhattan’a köprüden gittiğim için benim bisikletin vitesli olması iyi oldu.

New York’ta, özellikle Manhattan’da çok fazla sayıda ve kaliteli bisiklet yolu var.  Aşağıdaki haritadaki yeşil yollar bisiklet için özel yapılmış yollar, maviler bisiklet şeridi barındıran araba yolları, kırmızılar ise bisiklet şeridi olmayan ama bisikletlilere tavsiye edilen araba yolları.site6

Dün akşam işten dönerken mavi yollardan birinden aşağıdaki fotoğrafı çektim. Görüldüğü üzere gayet rahat bir bisiklet yolu. Bir yan taraftaki trafiğe bakın bir de bisiklet yoluna. Mis gibi değil mi? Gerçi bisiklet yolları da bazen dolu olabiliyor, özellikle Manhattan’ın ortasında (midtown).

site3

Sehirdeki bir sürü noktada bisiklet istasyonları var. Hani şu bisikleti birinden alıp başka birinde bırakabildiklerinizden. Bizim muhitte istasyon yok ne yazık ki, o yüzden kendi bisikletimi bulmam gerekti. Sağda yine bisiklet yolu…

site2

Sadece yollar değil, köprülerde de adam gibi bisiklet yolları mevcut. Benim yolumun üzerindeki Queensboro köprüsü ve ahanda üzerindeki bisiklet yolu. Arabalardan uzak, ayrı bir şerit. Bizim boğaz köprülerinde de var bu şeritten ama bize kullandırmıyorlar.

qboro

Bisiklet deyince Google’a da değinmeden geçemeyeceğim. Çalışanlar işe bisikletle gelsin diye teşvik ediyorlar. İşe bisikletle gelen çalışanlarının adına yardım kuruluşlarına yardımda bulunuyorlar. Bizim New York ofisinde 2 adet bisiklet garajı,  tamir atölyesi, soyunma kabinleri ve duşlar var. İşe bisikletle gitmezsem ayıp olur bunca güzellikten sonra değil mi?

This entry was posted in yok. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *